Mis on videoturundus?
Videoturundus on midagi, mille all mõeldakse erinevate videode kasutamist enda kaubamärgi reklaamimiseks läbi
erinevate turunduskanalite, et teil oleks võimalik seal enda tooteid või teenuseid müüa teie potentsiaalsetele klientidele.
Erinevaid turundamiseks mõeldud videosid on võimalik kasutada reklaamimiseks erinevates vormingutes ja digiturundus
kanalites, kaasaarvatud ka reklaamijatest ettevõtete endi kodulehel, sotsiaalmeedia kanalites, programmilisel reklaamimisel jne.
Videoturundust on olemas mitut erinevat tüüpi. Enne videode loomist peaksite te enda selgeks tegema, kus, kuidas ja millistel eesmärkidel te enda videot kasutate. Seejärel saate te juba otsustada, mis tüüpi video te peaksite reklaamieesmärgil looma.
Siin toome välja ka enim levinud videotüübid, mida on sobilik videoturundusstrateegiates kasutada:
Brändi videod – seda tüüpi videod on videoturunduse maastikul ühed vanimad. Brändi videode peamiseks eesmärgiks on kasvatada bränditeadlikkust atraktiivsele brändile, mis äratab tähelepanu teie sihtrühmas. Need reklaami eesmärgil kasutatavad videod esinevad just televisioonis ja digitaalsetes meediumites.
Live videod – Tänu videotootmise lihtsusele ja võimsate tehnoloogiate olemasolule, mis suudavad salvestada ning reaalajas edastada erinevaid videolugusid sobivatele sihtrühmadele, on televisiooni otseülekannetes kasutatavad videod üle läinud erinevatele sotsiaalmeedia kanalitele. Näiteks Facebook ja Youtube on muutnud reaalajas voogesituse kõigile lihtsasti kättesaadavaks ja turundajate jaoks populaarseks valikuks sihtrühmaga reaalajas suhtlemiseks.
Demovideod – Demovideo võib olla ideelseks lahenduseks mistahes toote tutvustamiseks sotsiaalmeedias. Demovideod võivad pakkuda tarbijale toote tutvustusi, või juhiseid, kuidas te peaksite mõnda toodet kasutama.
Sponsoreeritud videod – Brändid teevad koostööd võtmeisikutega, et koostada sponsoreeritud videosid. Selle koostöö käigus tutvustavad ja toetavad sisuloojad brändi tooteid või teenuseid.
Õppevideod – Siinkohal on tegemist videodega, mis jagavad nende vaatajatele mingisuguseid teadmisi. Olgu selleks siis juhendid, kuidas mõnda toodet kasutada, või kuidas võivad mõned teenused teid aidata. Need peavad olema loodud viisil, et need oleks vaatajatele hästi arusaadavad ning millest teie video täpsemalt räägib.
Intervjuud ekspertidelt – Ekspertintervjuude puhul kaastakse videodesse konkreetse valdkonnaga seotud avaliku elu tegelasi, kes edastavad vaatajatele erinevaid sõnumeid usalduse võitmiseks. On täiesti loomulik, et publikule meeldib, kui nende sõnumid tulevad usaldusväärsetest allikatest.
Selgitavad videod – Selgitavaid videosid kasutatakse tavaliselt selleks, et aidata paremini tarbijatel mõista, miks nad peaksid teie poolt pakutavast toote ostust huvitatud olema, või kuidas nad peaksid teie poolt pakutavat teenust kasutama.
Videoturundus ja selle peamised eelised?
Erinevad suur- ja väikeettevõtted leiavad videoturundusest mitmeid erinevaid eeliseid, kuid peamised neist on:
Ehitab usaldusväärsust – Videod loovad vaatajatega ühenduse kiiremini kui tekstireklaamid, sest atraktiivsed videoreklaamid äratavad paratamatult inimestes rohkem huvi ja usaldusväärsust.
Parandab kodulehtede SEO-d – Kodulehed, mis sisaldavad videosisu, aitavad ettevõtetel parandada nende kodulehe positsiooni otsingumootorites nagu Google, Bing ja mitmed teised. Kui sinna veel lisada ka õiged SEO märksõnad, ning nendele lisaks ka lingid, mis on mõeldud lehtede vaheliseks liikumiseks, siis sellistel kodulehtedel on tulemustelehtedel suured eelised.
Julgustab jagama – Inimesed omavad rohkem enesekindlust videode jagamiseks, kui teksti reklaamide levitamiseks sotsiaalmeedias.
Suurendab konversioonide ja müükide arvu – Kaubamärgid, kes on loonud enda reklaamimiseks atraktiivseid videolugusid, jõuavad suure tõenäosusega suurtemate konversioonideni ja toodete müügi arvuni, kui need ettevõtted, kes kasutavad selleks teksti reklaame.
Toodete silmapaistvus – Kaubamärgid, kes kasutavad toodete näitamiseks ja tutvustamiseks visuaalselt loominguliseid videoreklaame, jäävad ostjatele paremini meelde, ning omandavad lõpuks selle abil ka suurema külastajate arvu.
Nüüd olemegi jõudnud selleni, kuidas on meile võimalik luua edukas videoturundus strateegia.
Kuidas ehitada ülesse enda videoturundusstrateegia?
Kuna videoturundus ja selle trend ei ole kusagile kadunud ning selle populaarsus kasvab järgnevate aastatega veelgi, siis ei saa te kindlasti videoturundusega seotud teadmistest kuidagi mööda vaadata.
Siin toome välja sammud, mis annavad teile mõningased teadmised, mida on vaja ühe eduka videoturundusstrateegia loomiseks. Selleks on olemas ka internetis palju erinevaid õppevideosid, mis on märksa põhjalikumad ja milleni peaksite jõudma täiendava informatsiooni omandamiseks.
1. Tehke endale selgeks enda eesmärgid.
Esimese sammuna peaksite endale selgeks tegema, millised on teie eesmärgid ja mida te tahate enda
turundamiseks loodud videode abil saavutada.
Olete te huvitatud:
- Brändi teadlikkus (Brand Awareness).
Kui te olete huvitatud enda brändi teadlikkuse kasvatamisest, et meelitada enda kaubamärgi juurde uusi kliente,
siis peaksite te looma video, mis vastab sellele etapile. Selle etapi jaoks mõeldud videod peaksid tutvustama
teie kaubamärki uuele sihtrühmale.
- Kaalumine, mille kasuks otsustada (Consideration).
Kui te olete huvitatud oma sihtrühma kaasamisest. Sellel sammul toimub vaataja poolne otsustamine,
kuidas ta lahendab mõnda probleemi, mis on esile kerkinud. Lisaks toimub sellel sammul veel uurimistöö läbiviimine,
soovituste küsimine, toodete ülevaatus, et leida kulutõhusaid lahendusi.
- Otsus (Decision)
Sellel sammul saate luua video uute klientide jaoks, kellega seotud müügitehinguid olete koheselt lõpetamas,
või hoopis neile kes on teilt mõningaid tooteid juba soetanud. Siin peaksite ka oma klientidele andma teada,
miks on teie poolt müüdud toode või teenus teiste omadest parem.
2. Leia õiged sihtrühmad.
Kui te olete endale selgeks teinud, millist turunduslehtri etappi te sihite, on õige aeg välja mõelda, milline oleks teie jaoks sobivaim sihtrühm. Tegu on äärmiselt olulise sammuga videoturunduses, sest luues video, mis ei vasta õigele sihtrühmale, võib põhjustada teie jaoks suurt läbikukkumist. Selle all peame silmas seda, et sihtrühmad, kes peaks olema huvitatud teie videode vaatamisest, ei tee seda, ja need, kes peaks olema huvitatud konversioonidest, ei ole sellest. Aga milline on siis teie jaoks sobiv sihtrühm?
Selleks tuleks teil luua teie tarbija isiksus. Tarbija isiksuse loomine tähendab tavaliselt ettevõtte toote- või teenusepakkumise arendamist. Tavaliselt tähendab see videode abil sihtrühma kaasamist, kes tahavad teilt osta mõnda toodet.
Lõppkokkuvõttes peate te õige sihtrühma leidmiseks vastama järgmistele küsimustele:
1. Kelle jaoks on teie poolt müüdavad tooted või teenused mõeldud.
2. Mis on teie videode eesmärgiks.
3. Millises keskkonnas teie sihtrühm viibib (see vihjab sellele, kuidas te peaksite enda videosid levitama).
3. Tehke endale selgeks, millist lugu te peaksite enda sihtrühmale müüma.
Otsustamine, milliseks peaks teie lugu kujunema ja mida te peaksite oma sihtrühmale enda loodud video abil rääkima, võib olla videoturunduses olla kõige lõbusam osa. Oma lugu kujundades peaksite järgima nelja järgmist punkti:
- Inimesed kelle huvid kattuvad teie demograafiatega.
- Kõige probleemsemad kohad klientide jaoks.
- Kuidas te tutvustate enda tooteid.
- Millisel moel teie toode või teenus lahendab esinevaid probleeme.
Need brändi missiooniga kooskõlas olevad punktid peaks juhatama teid õige loo kujundamiseni.
Mõtlema peaksite ka sellele, millise emotsiooni te peaksite te enda loo abil vaatajale looma. Kui nad tunnevad ennast inspireerituna ja positiivsena, siis selle abil toob teie video abil reklaamitav kaubamärk kindlasti teile ka parimaid tulemusi.
4. Pidage meeles sellega seotud kindlaid nõudmiseid.
Kindlasti peate meeles pidama inimesi, kes on kohustatud teie video aktsepteerimisest (teie ülemused, ettevõtte juhid, turundusettevõtted jne.). Kindlasti ei ole kasulik teha koodiridades järsult suuremaid muudatusi, sest siis ei pruugi need kattuda uuendamata arendusplatvormidega, mis võib tekitada erinevaid probleeme.
5. Pidagi kinni tööajast.
Õige ajakava olemasolu silmaspidades on teil endal hea jälgida, kui palju te olete juba tööst ära teinud. Ajagraafikut jälgides on ka teie kliendil väga hea arusaam sellest, mis ajaks te peaksite nende poolt tellitud video valmis saama.
6. Jääge realistlikku eelarve kasutamise juurde.
Loominguline planeerimine ja strateegia on selle kõige loominguline osa, kuid ilma sobiva eelarveta, et saavuta te enda jaoks soovitud tulemusi. Lisaks sellele peaksite te kindlasti teadma, kuidas te jagate enda käes olevaid rahalisi ressursse – kui palju kulutate te sellele, mida te loote enda jaoks ettevõttesiseselt ja kui palju eraldate selle jaoks, mida te tellite välistelt videoturundus ettevõtetelt.
Kui te tahate saada selle jaoks kindlamat informatsiooni, siis peaksite te küsima nõu selle ala ekspertidelt, kui palju nad ise selle teenuse eest tavaliselt küsivad ja kui palju te ise peaksite selle eest maksma.